Tajemství pánevního dna - technika a praxe 

Jakým způsobem lze s pánevním dnem pracovat a proč "ověřená" technika výtahu selhává?

Většina mých klientek a troufám si říci, že téměř každý se setkal se cvičením pánevního dna ať už na nevědomé nebo vědomé úrovni. Pánevní dno se totiž zapojuje neustále už pouhou myšlenkou. Z anatomického hlediska je pánevní dno součástí hlubokého stabilizačního systému, který se podílí na postavení hlavy, páteře a jejích kloubů a pánve vůči sobě. Zjednodušeně  lze říct, že funkcí svalů hlubokého stabilizačního systému je chrání trup a páteř proti přetížení. "Pokud svaly hlubokého stabilizačního systému nefungují správně, práci za ně přeberou svaly povrchové, které ovšem nedokáží zajistit přesné nastavení v jednotlivých kloubech páteře - vzniká zde svalové napětí, bolesti a blokády. Čím více práce přebírají povrchové dlouhé polysegmentální svaly, tím hůře fungují hluboké svaly a vzniká tak začarovaný kruh".

Podstatné je si uvědomit, že HSS je systém který tvoří:

  • příčný sval břišní (musculus transversus abdominis)
  • krátké svaly v nejhlubší vrstvě podél páteře (musculi multifidi)
  • svaly pánevního dna (diaphragma pelvis)
  • bránice (diaphragma) 

zdroj: ttps://www.fyzioklinika.cz/clanky-o-zdravi/hluboky-stabilizacni-system 

Narušení jedné části (např. ochablé svaly pánevního dna po porodu) ovlivní systém jako celek. Funkci hlubokých svalů přebírají svaly povrchové a systém pomalu, ale jistě kolabuje jak na rovině fyzické, tak i emoční (psychosomatika). Vzniklé svalové dysbalance ovlivňují rovněž energetický tok a je na místě začít se sebou něco dělat.

Ráda tento jev připodobňuji obrácené pyramidě - základy (hluboké vrstvy) tvoří to, co nám přináší skutečnou oporu jak fyzickou tak i duševní (bohatý vnitřní život). Těžko budete stavět pyramidu od střechy...
Zdroj: https://www.sibiranka.cz/blog/obracena-pyramida/


A teď zpátky k tomu, proč technika výtahu (koule, tamponu..) při cvičení pánevního dna selhává. Je to totiž jako u té pyramidy - pánevní dno lze rozdělit do  3  svalových vrstev - hlubokou, prostřední a povrchovou. Ženy (i muži) při cvičení zapojují hlavně vrstvu povrchovou (svěrače poševního/análního otvoru jako při zadržení vyprazdňovaní) a opomíjí hlubokou vrstvu, ke které se nelze dostat silově a je potřeba k ní něco vědět.

Jenže pokud zapojuji svěrače v domnění, že cvičím pánevní dno, dochází vlastně k efektu obrácené stavby pyramidy - základ mi stojí na špičce, a hluboká vrstva se přes špičku dříve či později propadne (pokles pánevního dna, prolaps - cystokéla atd.)

Z pohledu fyzioterapie tvoří chodila (plosky nohy) prodloužené nohy pánevního dna (tj. základní bázi HSS) a při péči o pánevní dno je nutné s nimi pracovat. Když od základů, tak komplexně. 

A když už jsem u té komplexnosti, tak nelze opomíjet psychickou stránku. Z pohledu emoční anatomie si vytváříme vlastní fyzické struktury, které se přímo odvíjí od našeho emočního stavu (rigidní, zkolabované, hypertonické postavení aj.). Nicméně o tom mám samostatný článek

Na svalové dysbalance a poruchy HSS je tedy důležité nahlížet rovněž pohledem psychosomatiky. (psyché - duše, soma = tělo) neb tělo je jako popsaný list...jen se v něm naučit číst.

A závěrem tu je ještě osobní energetické pole. I když bude HSS v pořádku, tak to ještě automaticky neznamená,  že se budeme vznášet ve víru uvolněné energie. Ale minimálně budeme vědět, že máme po fyzické stránce dobré základy k postupnému objevování špičky své pyramidy - neb nohama pevně na zemi a hlavou v oblacích.

 

Velice komplexně se všemi rovinami pánevního dna pracuje škola pánevního dna Renaty Sahani, jejíž jsem lektorkou. Kurz Tajemství pánevního dna pohledem východu a západ patří k evergreenům školy v prevencí ženského zdraví. Tímto kurzem jsem se nechala inspirovat a z praktického hlediska ho rozdělila do několika dílčích oddílů (jednotlivých workshopů), které jsem doplnila o vlastní poznatky. 

Připravila jsem sérii večerních workshopů (3 hodiny), které se vzájemně doplňují a společně vytváří jeden ucelený díl. Workshopy jsou sestaveny tak, že je lze navštívit i jednotlivě a rovnou si praktikovat. 

-  Tajemství pánevního dna - dechové cvičení I.

-  tajemství pánevního dna - fascie a mobilita 

-  tajemství pánevního dna - 3 vrstvy (pánev + břicho)

- tajemství pánevního dna - psychosomatika 

- tajemství pánevního dna - energie a čakry 

Popis jednotlivých workshopů se vám rozbalí po kliknutí. 

Přihlášky a praktické záležitosti jsou podrobně v popiscích jednotlivých kurzů. 

Velice se těším se společné setkání, 

s láskou,

Lucie Kafková